Chcieć to móc

Chcieć to móc

W dniach 21-24.09. 2015 chór „Jutrzenka” z Łotwy obchodził w Polsce 15-lecie swojej działalności.

Został założony w 2000 roku przy Oddziale Związku Polaków w Rezekne. Chór z czasem rozwinął swoją działalność, stał się zespołem o własnych tradycjach, mającym konkretne kierunki działalności.

Obecnie koncertuje w wielu krajach Europy i zdobywa nagrody na festiwalach. Ostatnim osiągnięciem było w maju 2015 r. na Międzynarodowym Festiwalu Chórów Żeńskich w Bułgarii. II miejsce. Wykonują muzykę duchowną jak i utwory polskie klasyczne, pieśni współczesnych kompozytorów polskich oraz pieśni ludowe. Zespól dba również o popularyzację łotewskiej muzyki chóralnej uczestnicząc w licznych przeglądach muzycznych, uroczystościach tematycznych i akademiach. Koncertował również poza granicami kraju w Polsce, Estonii, Włoszech, Niemczech, Austrii, Czechach, Francji, Bułgarii. Śpiewają w językach polskim, łotewskim, latgalskim, rosyjskim, bułgarskim. Jubileuszowy koncert odbył się w Dusznikach Zdrój w Dworku Chopina w dniu 21.09.2015, zakończony bisami, wspólnym śpiewem z publicznością i owacją na stojąco. Zespołowi złożył gratulacje i podziękował za koncert vice Burmistrz Dusznik Zdrój Jacek Kowalczyk.

Następne koncerty były 23.09 w Wambierzycach w Bazylice i w Wielisławiu Starym, gdzie odbyło się spotkanie Wójta Gminy Kłodzkiej z przedstawicielką Wójta największej Gminy łotewskiej Rezekne. Z Wielisławia nasi jubilaci po zwiedzaniu Błędnych Skał, zamku Książ i Stada Ogierów w dniu 22.09 udali się na zasłużony relaks do Słonecznych Term, później wyjechali do Wrocławia na kolejny koncert, już pożegnalny. W czasie spotkania w Wielisławiu Starym doszło do porozumienia dot. współpracy między Gminami Kłodzka i Rezekne, które już zaowocowało wspólnym projektem. Te wszystkie wydarzenia zrealizowane w tak krótkim czasie nie miałyby miejsca gdyby nie zaangażowanie i duże doświadczenie dwóch Pań: Przewodniczącej Fundacji „Alfa” Teresy Ewy Jaworskiej, współpracującej z Łotwą od lat 90, i Prezesa Związku Polaków na Łotwie miasta Rezekne Bernadety Geikiny Tołstowej. Nie jest to pierwsza taka wspólna akcja obu Pań pokazująca, że niemożliwe staje się realne.

Please publish modules in offcanvas position.