Chcieć to móc

W dniach 21-24.09. 2015 chór „Jutrzenka” z Łotwy obchodził w Polsce 15-lecie swojej działalności.

Został założony w 2000 roku przy Oddziale Związku Polaków w Rezekne. Chór z czasem rozwinął swoją działalność, stał się zespołem o własnych tradycjach, mającym konkretne kierunki działalności.

Obecnie koncertuje w wielu krajach Europy i zdobywa nagrody na festiwalach. Ostatnim osiągnięciem było w maju 2015 r. na Międzynarodowym Festiwalu Chórów Żeńskich w Bułgarii. II miejsce. Wykonują muzykę duchowną jak i utwory polskie klasyczne, pieśni współczesnych kompozytorów polskich oraz pieśni ludowe. Zespól dba również o popularyzację łotewskiej muzyki chóralnej uczestnicząc w licznych przeglądach muzycznych, uroczystościach tematycznych i akademiach. Koncertował również poza granicami kraju w Polsce, Estonii, Włoszech, Niemczech, Austrii, Czechach, Francji, Bułgarii. Śpiewają w językach polskim, łotewskim, latgalskim, rosyjskim, bułgarskim. Jubileuszowy koncert odbył się w Dusznikach Zdrój w Dworku Chopina w dniu 21.09.2015, zakończony bisami, wspólnym śpiewem z publicznością i owacją na stojąco. Zespołowi złożył gratulacje i podziękował za koncert vice Burmistrz Dusznik Zdrój Jacek Kowalczyk.

Następne koncerty były 23.09 w Wambierzycach w Bazylice i w Wielisławiu Starym, gdzie odbyło się spotkanie Wójta Gminy Kłodzkiej z przedstawicielką Wójta największej Gminy łotewskiej Rezekne. Z Wielisławia nasi jubilaci po zwiedzaniu Błędnych Skał, zamku Książ i Stada Ogierów w dniu 22.09 udali się na zasłużony relaks do Słonecznych Term, później wyjechali do Wrocławia na kolejny koncert, już pożegnalny. W czasie spotkania w Wielisławiu Starym doszło do porozumienia dot. współpracy między Gminami Kłodzka i Rezekne, które już zaowocowało wspólnym projektem. Te wszystkie wydarzenia zrealizowane w tak krótkim czasie nie miałyby miejsca gdyby nie zaangażowanie i duże doświadczenie dwóch Pań: Przewodniczącej Fundacji „Alfa” Teresy Ewy Jaworskiej, współpracującej z Łotwą od lat 90, i Prezesa Związku Polaków na Łotwie miasta Rezekne Bernadety Geikiny Tołstowej. Nie jest to pierwsza taka wspólna akcja obu Pań pokazująca, że niemożliwe staje się realne.

© 2021 Your Company. All Rights Reserved. Designed By JoomShaper

Please publish modules in offcanvas position.